YOU ARE HERE: home_eng » news » 2010 » Dutch Nationals 2010

Dutch Nationals 2010

  

   
 
A.F. Gyongyi Junius (v. A.F.Umoyo x Lima Juny x Vestival)
- 4rd place Coltfoals
 
Lima Juny (v. Vestival x Kubay July x Kubay Khan)
- 1st place and Gold medal champion sen.mares
- Best moving horse 2010
- 1st premium and ster
- Nominated for best Dutch bred horse 2010

  

   
 
AHN Khyllah (v.Tempter)
- 1st premium and star
 
Bess Fanestha (v. Shakaar Ibn Sanadiva)
- 1st premium and star

  

   
  S.F.Amor (v.Kubay Khan x Adina x Andoy)  
 - 2nd place riddenclass

  

   
  Winner WAHO trophy Yakima  
 Native costum

  

   
 
Rih-Saniyya (v.Balasjow x Riksie x Kadour)
- 1st place 7 - 9 years mares
- Nominated best moving horse 2010
 
A.F.Zjaba (v.Kubay Khan x A.F.Zazou x Anthal)
- 2nd place 10+ years mare
- Nominated best moving horse 2010

 

Stallion show:
   
 
KAS Valdes (v.Psytadel)
 
MA Kailash (v.Kubinec)
 
   
 
A.F.Umoyo (v.Nadir I x Mirkana x Mirok Monpelou)
- Preferent
 
M.M. Sultan (v.Kubay Khan x Alaska QQ x Vatican)
- 1st place 9 + years stallions
- Silver medal champion
- Nominated for best Dutch bred horse 2010
 
   
 
A.F.Cupido (v.Kubay Khan x Atalante x Abakan)
 
Kubay Khan (v.Kubinec x Volnaia x Naftalin)
- ster/ keur/ preferent and Elite
 
 
 
   
 
A.F.Mojitoh (v. A.F.Umoyo x A.F.Karimah x Aparan)
- 2nd place one year old colts
- Nominated best moving horse 2010
 
Rasheem VH (v. Papillon x A.F.Zazou x Anthal)
- 5th place one year old colts
 
 
   
 
A.F.Majesta (v. MM Sultan x Mirtasza x Mir Khan)
- 4rd place yearling fillies 
- Nominated best moving horse 2010
 
BB Escondhio (v. Amalfi)
- 1st place 2-years old colts
- Gold medal Champion
- Nominated best moving horse and best Dutch bred horse 2010
 
 
 
   
  MA Kailash (v. Kubinec)
- 2nd place 3 years old colts
 

KAS Valdes (v.Psytadel)
- 2nd place 4-6 years old stallions

 

   
 
MM Sultan  (v.Kubay Khan x Alaka QQ x Vatican)
 
- 1st place 9 + stallions
- Silver medal champion
- Nominated best bred horse 2010 

  

   
 
BBQ evening Ermelo
 
Ninja

Photos;
Ellen de Man http://www.focusphoto.nl
Josje de Sterke en Reindert Jansen

Medal winners:
Gold Junior fillies: Adream of Kossack
Silver Junior fillies: Piarella
Bronze Junior fillies: Marwan's Valentine

*Gold Junior colts: B.B. Escondhio
Silver Junior colts: Masud 'T'
Bronze Junior colts: Erogant

Gold gelding: Erogon 'P'
Silver gelding: Lavinzky 'F'
Bronze gelding: Cadanz Badir

*Gold Senior mares: Lima Juny
Silver Senior mares: La Brunette
Bronze Senior mares: Abakana Kossack

Gold Senior stallions: AV Montoya
*Silver Senior stallion: M.M. Sultan
*Bronze Senior stallions: KAS Valdes

Gold coltfoal: Forelocks-Le Charmeur
Silver coltfoals: Vadron 'F'
Bronze coltfoals: Tajj

Gold filliesfoals: Forelocks-Yessy
Silver filliesfoals: A Lady of Kossack
Bronze filliesfoals: Zahida

Winner Hannie Wehkamp trophy: Forelocks-Le Charmeur
champion riddenclass: Younique 'F'
champion riddenclass Western L5/L4/L3: Alkatraz
Champion Riddenclass Western L2/L1: Scorpio *WH *WP
Native Costum: Ysabella 'F'
Liberty: Fysio Arabians Jawharah

*Best moving horse Saturday: Lima Juny
Best moving horse Sunday: Lavinzky 'F'
BEST Bred horse Forelocks-Le Charmeur

 

       
 
 
 AF Team Dutch Nationals 2010
 

* = Horses trained by Chris van Schalkwijk (Arabian Fantasie)